Skip to content

Faculty and Staff

To locate a staff member’s email address, please use the HCPS Email Database to access the information.

To view a teacher’s website, please click on the teacher’s name and it will take you to their website.

 

 

ADMINISTRATION

Dr. Brian Fellows – Principal

Marcellus Bland,  Associate Principal
A-B and G-K

Hope Parham, Assistant Principal
E-F and L-Q

Laura McKinney, Assistant Principal
C-D and R-Z

STUDENT ACTIVITIES

Michael Kidd, Director

SCHOOL COUNSELING

Erin Robillos, Director A-Br

 Mary Ransom, Counselor Bu-Gaj

  Lindsay Bien, Counselor Gak-K

Katie Christian, Counselor L-N

 Jodi Beland, Counselor O-Shan

 Gregory James, Counselor Shap-Z
Claire White, Registrar Kimberly Clem, Office Assistant

LIBRARY MEDIA CENTER

Joe Harrell, Library Media Specialist

Hattie Smart, Library Media Specialist  

SUPPORT STAFF

Katie Saks, OT

Iris Bodiford, CAR

Aja Botts, ALC

Officer Billy Duke, School Resource Officer

JD Edmonds, Custodial Supervisor

Donnie Glover, Maintenance Supervisor

Katie Kong,  School Psychologist

Kathryn Mullins RN, School Nurse

Catherine Durham, Speech

Becky Lambert, Innovative Learning Coach

Jack Bagby, TST

John Hiel, Campus Security

Jessica Levy-Lavelle, School Social Worker

OFFICE ASSISTANTS

Kim Vickery, Main Office

Julie Shaw, Finance

Misty Gantz, Main Office

Sarah Matthews, Principal’s Assistant

Shelly Brown, Attendance

AIR FORCE JROTC

Major Patrick Scholle

CENTER FOR INFORMATION TECHNOLOGY

Lynne Norris, Director

Will Caudle

Melissa Daniels

Nirali Jantrania  

Ms. Logan

Joseph Palen Liz Marshak
Mia Tambellini Kareem Texler 

CAREER AND TECHNICAL EDUCATION

 Jennifer Tolley, Department Chair

Ashley Dogoli

Rob Doolidge

 Jackie Herrmann

Michael Norman

Patty Rogers Robin Schultz
Sarah Voyack

ENGLISH

Sarah Oliver, Department Chair

Melissa Daniels Amanda Dickey

Matt Feldmann

Sheryl Gibson

Ashley Khimani

Jill Lakey

Kathryn Musk

Julia Ogden

Christian Robinson

Suzanne Sciarrino

Julie Skinner

Courtney Spencer

Lesley St James

Megan Steinheimer
Mia Tambellini

EXCEPTIONAL EDUCATION

Tyler Julian, Department Chair

Matthew Allender

Courtney Burruss

Catherine Caldas

Amanda Clark

Brooks Crawford

Dalida Ghoussoub

Stephanie Leland Sean O’Day
Stephanie O’Shea Jessica Rennehan 
Olivia Saunders 

FINE ARTS

Mike Guyer, Department Chair, Art

Amy El-Khouri, Chorus

Sheryl Gibson, Theater Arts

Carey McCray, Art

James Pennington, Band

William Raposo, Orchestra

HEALTH AND PE

Josh Aldrich, Department Chair

Michelle Fritter

Justin Hayes

Kathleen Kern

 Chuck Wade

MATH

Elizabeth Marshak, Department Chair

Alicia Chilton

Madeline Clore

Kristen Ellyson

Jeremy Grim

Michelle Grover

Nirali Jantrania
Nicole Kessinger

Alexandria King

Michelle Leath

Mac McCracken

Anne-Claire Murray

Jeannie Murray
Bhairavi Nagle Joseph Palen
Kareem Texler 

SCIENCE

Amy Moore, Department Chair

Samantha Cohodas

Amy Earle

Jean Eversole

Mark Frankenburg

Hannah Kornell

Stephanie Leary

Brent Lederer

Sarah Messer

 Dawn Neher

Hoa Pham

Sean Pritchard Laura Sullivan

Matt Wilson

SOCIAL STUDIES

Clay Hudson, Department Chair

Austin Campbell

Candace Carter
Suzanne Davey

Dan Dickey

Jackie Dondero

Curt Fritts

Nicole Jones

Kayla Lenski

Cat Massalha

Joe Mullinax

Morgan Nash

Robert Rumans

Ashley Smyth

Jessica Stockdreher

Jessica Voutsinas

WORLD LANGUAGES

Robert Helwig, Department Chair

Wyatt Ashe

Shannon Brown

Megan Burkhardt Alejandra Gagen

Jonathan Gouldthorpe

Kenya Gray
F. Andrew Penland